medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Zaburzenia erekcji - mity i fakty

Zaburzenia erekcji - mity i fakty
06.06.2007
Konferencję prasową, zorganizowaną w Warszawie 27 marca 2007 roku przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, poświęcono przedstawieniu wyników badania „Program Oceny Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji”. Spotkanie poprowadzili uznani seksuolodzy – prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz oraz dr Andrzej Depko.

Konferencję prasową, zorganizowaną w Warszawie 27 marca 2007 roku przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, poświęcono przedstawieniu wyników badania „Program Oceny Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji”. Spotkanie poprowadzili uznani seksuolodzy – prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz oraz dr Andrzej Depko. W przebiegu konferencji wyłonił się szczegółowy profil przeciętnego Polaka cierpiącego z powodu zaburzeń erekcji. Na omówieniu wyników badania jednak nie poprzestano. W drugiej części konferencji prof. Zbigniew Lew-Starowicz
przedstawił ciekawą prezentację pt.: „Oryginalne leki na zaburzenia erekcji: Mity i Fakty”, przygotowaną w oparciu o własne, wieloletnie doświadczenie zawodowe. Udzielił w niej wyczerpującej odpowiedzi na szereg pytań, które słyszał w swoim gabinecie najczęściej.

Nie tylko zainteresowanych może ciekawić czego dotyczą fakty i jakie są mity związane z tematem.

Jak leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji oddziałują na układ krążenia? Czy mogą być dla niego niebezpieczne?

Leki te zwiększają przepływ wieńcowy i korzystnie działają na śródbłonek naczyń. Są skuteczne w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Przeprowadzono ponad 130 badań (dotyczy Viagry), które wykluczyły jakiekolwiek zagrożenie.

Czy leki na zaburzenia erekcji działają jak afrodyzjaki? Czy wpływają na wzrost libido?

Leki stosowane w farmakoterapii zaburzeń erekcji działają na układ krążenia, a nie na libido. W żadnym wypadku nie zwiększają pożądania. Nie są afrodyzjakami. Nie należy mylić erekcji z popędem płciowym, bo to nie to samo.

Pacjentom w jakim wieku zaleca się przyjmowanie tego typu leków? Czy leki przywracające funkcję erekcyjną przeznaczone są wyłącznie dla starszych mężczyzn?

„Leki na potencję” zaleca się niezależnie od wieku i etiologii. O ile w konkretnym przypadku brak istotnych przeciwwskazań, można je zażywać bez względu na wiek. Mit o przeznaczeniu leków na ZE wyłącznie dla starszych panów bierze się stąd, że zaburzenia erekcji korelują z wiekiem z powodu większej zachorowalności i zsumowywania się w czasie czynników ryzyka.

Czy prawdą jest, że leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji mogą być przyczyną „słodkiej śmierci”?

„Słodka śmierć”, czyli śmierć na łonie kobiety w trakcie stosunku seksualnego to marzenie prawie każdego mężczyzny. Przypadek bardzo rzadki, niemniej możliwy, którego przyczyną jest zła kondycja zdrowotna mężczyzny, nigdy zaś lek. Wszystkiemu sprzyja podeszły wiek oraz bagatelizowanie istniejących bądź przebytych chorób. Nadmierna aktywność seksualna po przeżytym zawale, zaburzenia krążenia czy stresy sytuacyjne stanowią prawdziwe przyczyny „słodkiej śmierci”.

Jaki wpływ mają takie leki na płodność? Czy twierdzenie, że prowadzą do bezpłodności jest prawdziwe?

Badania przeprowadzone na Viagrze pokazują, że lek ten korzystnie oddziałuje na płodność u obu płci. W żaden sposób nie wpływa na plemniki. Konsekwencją stosowania leków na ZE jest usprawnienie funkcji erekcyjnej, co z kolei umożliwia większą aktywność seksualną. Aktywne życie seksualne, jak nic innego, sprzyja płodności.

Czy leki stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu mogą być przyczyną ślepoty? Czy i w jakim stopniu oddziałują na wzrok?

Leki na zaburzenia erekcji będące przyczyną ślepoty to kolejny mit. Nie znajduje on potwierdzenia w żadnym przypadku, w którym bierze się pod uwagę przeciwwskazania. Częstość występowania zaburzeń widzenia nie koreluje z lekiem, ale z tymi samymi czynnikami ryzyka co zaburzenia erekcji. Widzenie na niebiesko, które kojarzy się z niebieskim kolorem tabletek Viagry jest rzadkim fenomenem i nie ma związku z upośledzeniem wzroku.

Ile prawdy jest w twierdzeniu, że leki na zaburzenia erekcji przywracają mężczyźnie młodość?

Nie oszukujmy się i nie liczmy na to, że zdarzy się cud. Oczekiwania wzwodu i jego twardości z czasów wieku młodzieńczego są złudne. Marzenia o przywróceniu reaktywności erekcyjnej z lat młodości pozostaną niespełnione. Leki na zaburzenia erekcji poprawiają erekcję i jej twardość jedynie na miarę aktualnego stanu anatomicznego i fizjologicznego, adekwatnego do wieku danego pacjenta. Nie wracają młodości, ale pozwalają dłużej cieszyć się aktywnym życiem seksualnym.

Czy stwierdzenie: „Jak nie zadziała, to już nic mi nie pomoże…” przekłada się na rzeczywistość?

Prawda jest taka, że skuteczność leków na zaburzenia erekcji nie dotyczy 100% pacjentów. Często się zdarza, że pacjenci, którzy nie widzą natychmiastowych efektów przerywają kurację już na samym jej początku. Jest to błędem, gdyż kilka tabletek leku może nie dać oczekiwanego rezultatu. Czasami trzeba przyjąć do ośmiu tabletek, aby przekonać się o skuteczności preparatu. Jeśli po takiej dawce leku nadal brak efektu, zaburzenia wymagają dokładniejszej diagnozy lekarskiej. Nie wolno też zapominać, że leczenie farmakologiczne to nie wszystko. Istnieją również alternatywne metody leczenia zaburzeń erekcji, które w niektórych przypadkach mogą się okazać o wiele skuteczniejsze niż preparaty farmaceutyczne.

Czy leki na zaburzenia wzwodu prowadzą do nadciśnienia?

Problemy z potencją są często pierwszym objawem innych chorób i pojawiają się na długo przed ich zdiagnozowaniem. Tak jest również w przypadku nadciśnienia. Stanowi ono jedną z przyczyn zaburzeń erekcji. Czasami pacjent dowiaduje się, że cierpi na nadciśnienie dopiero w trakcie leczenia zaburzeń erekcji i stąd właśnie bierze się mylne przekonanie, że to leki na ZE są przyczyną choroby. Przykładowo, Viagra jest jedynym lekiem z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (iPDE5) zarejestrowanym do leczenia pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem płucnym.

Czy leki stosowane w leczeniu dysfunkcji erekcji mogą powodować uzależnienie?

Same leki jako takie nie powodują uzależnienia, ale część mężczyzn widząc doskonałe efekty ich stosowania, sięga po nie stale, w obawie przed niepowodzeniem. Odczuwają psychiczny lęk przed współżyciem bez wsparcia farmakologicznego i dlatego stosują preparaty częściej niż powinni.

Jak leki przeznaczone do leczenia zaburzeń erekcji działają na kobiety? Czy mogą je podniecać?

Leki te nie wzmagają popędu seksualnego. Nie powodują wzrostu podniecenia ani u kobiet, ani u mężczyzn. Działają jedynie na układ krążenia, o czym była mowa już wcześniej. U kobiet mogą sprzyjać poprawie krążenia obwodowego, np. w okresie klimakterium.

Czy leki na zaburzenia erekcji można stosować w połączeniu z innymi metodami leczenia dysfunkcji wzwodu?

Nie ma przeciwwskazań w kilku przypadkach. Można je stosować w połączeniu z terapią hormonalną, pompą próżniową, fizykoterapią i metodami treningowymi.

Czy leki używane w terapii zaburzeń erekcji powodują przedwczesny wytrysk?

Nie. W tej chwili, są nawet badane w jego leczeniu. Najwięcej badań w leczeniu przedwczesnych wytrysków dotyczy Viagry.

Leki na zaburzenia erekcji i alkohol – czy można stosować takie połączenie?

We wszystkim trzeba znać umiar. Większe dawki alkoholu zmniejszają skuteczność działania leków, poza tym sam alkohol może opóźniać wytrysk.

Czy „leki” na zaburzenia erekcji różnią się czymś między sobą, czy wszystkie są takie same? Na czym polega ich wzajemna odmienność?

Wśród „leków” na ZE wyróżnia się leki oryginalne, „leki” z czarnego rynku i leki generyczne (odtwórcze). Leki generyczne to odpowiedniki leków oryginalnych, gdzie ta sama substancja czynna znajduje się pod inną nazwą produktu. O niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem „leków” z nielegalnych źródeł nie trzeba nikogo przekonywać. Stosowanie tańszych leków odtwórczych również nie jest pozbawione ryzyka. Podmiot odpowiedzialny za ich produkcję nie jest zobowiązany do przedstawienia wyników badań, jeśli tylko wykaże, że jego preparat jest odpowiednikiem oryginalnego, gotowego produktu leczniczego. Jedynie leki oryginalne są całkowicie bezpieczne, co zapewnia ich udokumentowana jakość i skuteczność terapeutyczna. Do wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu producent dołącza szczegółowe i rozległe badania farmakologiczne, toksykologiczne i przede wszystkim kliniczne, potwierdzające skuteczność. Wyniki tych badań popiera opiniami ekspertów. Dla przykładu, testy kliniczne Viagry trwały wiele lat, a dla rejestracji leku generycznego wystarczy przeprowadzenie badania na dwunastu dorosłych ochotnikach.

Źródło: www.openmedica.pl


Ocena: 3.5/5
Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl