medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Piwoszki narażone na łuszczycę

Piwoszki narażone na łuszczycę
16.09.2010

Okazuje się, że regularne spożywanie piwa wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju łuszczycy, donoszą naukowcy.

Badanie, którego autorem jest doktor Abrar Qureshi z Harvard Medical School objęło 82 tysiące pielęgniarek w wieku 27-44 lat. Badano ich nawyki dotyczące spożywania alkoholu w latach 1991-2005. Wyniki jednoznacznie wskazują, że picie alkoholu wpływa na stan skóry i podnosi ryzyko wystąpienia łuszczycy. Kobiety, które piją 5 piw tygodniowo, są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie tej choroby niż te, które nie piją alkoholu. Spośród wszystkich rodzajów alkoholu najwięcej szkody wyrządza osobom narażonym na wystąpienie łuszczycy piwo w klasycznej wersji - bezalkoholowe nie szkodzi.

- Łuszczyca jest powszechnym immunologicznym schorzeniem skóry. Związek spożycia alkoholu z ryzykiem pojawienia się łuszczycy lub pogorszeniem się stanu chorobowego był od dawna podejrzewany. Na przykład osoby z łuszczycą piją więcej alkoholu od osób zdrowych, a z drugiej strony spożycie alkoholu może pogorszyć stan łuszczycy - twierdzą autorzy badania.

Badanie wykazało, że ryzyko pojawienia się łuszczycy było o 72 procent większe wśród kobiet, które spożywały średnio 2,3 drinków w ciągu tygodnia. Poszukując, jaki rodzaj trunków najbardziej wpływa na łuszczycę, odkryto, że kobiety, które pięć razy lub częściej spożywają piwo w ciągu tygodnia, są 2,3 razy bardziej narażone na łuszczycę. Spożycie piwa bezalkoholowego i niskoalkoholowego, białego lub czerwonego wina, a także likierów nie ma takiego wpływu na łuszczycę, jak piwo.
- Piwo było jedynym alkoholem, które powodowało wzrost ryzyka łuszczycy. Wynikać z tego może, że pewne składniki piwa, które nie znajdują się ani w winie, ani w likierze, mogą odgrywać ważną rolę w pojawieniu się łuszczycy. Jednym z tych składników może być skrobia używana do produkcji piwa. Piwo jest jednym z niewielu niedestylowanych alkoholi, które używają skrobi do fermentacji. Powszechnie stosowany jest w tym celu jęczmień - dodają autorzy badania. Jęczmień i inne źródła skrobi zawierające gluten u niektórych osób z łuszczycą wywołują nadwrażliwość. Mniejsze ilości ziaren są wykorzystywane do produkcji piwa bezalkoholowego i niskoalkoholowego, co może tłumaczyć, dlaczego te rodzaje piwa nie wiążą się z łuszczycą.

- Kobiety z wysokim ryzykiem łuszczycy powinny unikać spożywania dużych ilości piwa. Sugerujemy przeprowadzenie dalszych badań nad potencjalnymi mechanizmami, które powodują wpływ piwa na pojawienie się łuszczycy - dodają naukowcy.

Wyniki badań zostaną opublikowane w grudniowym numerze "Archives of Dermatology".

Źródło: zdrowie.gazeta.pl/PAP


Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl