medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Palenie zwiększa ryzyko raka jelita grubego

Palenie zwiększa ryzyko raka jelita grubego
22.12.2008

Po dokładnej meta analizie danych z najnowszych badań naukowcy z Włoch jednoznacznie stwierdzili, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko nowotworu jelita grubego i związanej z tą chorobą śmierci. Pracę opublikowano na łamach czasopisma "JAMA".

Pomimo że statystyki alarmują o 5,4 milionach zgonów związanych bezpośrednio z paleniem w roku 2005, szacuje się że na świecie żyje około 1,3 biliona czynnych palaczy. Związek ryzyka zachorowania na raka jelita grubego z paleniem tytoni dotychczas pozostawał niejasny.

Edoardo Botteri z European Institute of Oncology w Milanie wraz z zespołem przeprowadził meta analizę dostępnych wyników prac naukowych na temat związku palenia z rozwojem nowotworu jelita grubego oraz odbytu i spowodowanej nimi śmierci.

W sumie pod uwagę wzięto wyniki 106 badań obejmujących 40á000 przypadków raka jelita grubego i odbytu. Wyniki analizy wykazały, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworów o 18 procent. Jednocześnie naukowcy zaobserwowali zależność stopnia ryzyka od ilości wypalanych paczek papierosów w roku oraz czasu trwania nałogu. Niemniej jednak statystycznie znamienne zwiększenie ryzyka raka odnotowano dopiero po 30 latach trwania nałogu.

W badaniu śmiertelności związanej z rakiem jelita grubego i odbytu pod uwagę wzięto 17 oryginalnych prac. Wyniki analizy wykazały, że ryzyko śmierci jest u palących pacjentów o 15 procent wyższe, niż u osób które nigdy nie paliły.

Podsumowując swoje badania autorzy pracy podkreślają, że palenie papierosów znacząco obniża przede wszystkim wiek zachorowania na raka odbytu oraz jelita grubego i pogarsza rokowanie w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej.

DT, Źródło: PAP

 Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl