medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Pączki zawsze trafią do wątroby!

Pączki zawsze trafią do wątroby!
29.07.2008

Mikrocząsteczki utworzone z polimeru w kształcie amerykańskich pączków, różniących się od typowych pączków dziurką w środku, są selektywnie absorbowane przez komórki wątroby. Cecha ta daje szansę na stworzenie alternatywnej metody dostarczania leków, o zdecydowanie niższej szkodliwości (minimalizacji skutków ubocznych) - donosi czasopismo „Chemical Communications".

„Niemal jak każdy człowiek, komórki tworzące wątrobę nie potrafią oprzeć się skonsumowaniu kilku polimerowych mikrocząstek, do złudzenia przypominających amerykańskie pączki z dziurką" - wyjaśnia profesor Mark Bradley z University of Edinburgh (Wielka Brytania).

Odkrycie to, jak wiele innych, nastąpiło w wyniku przypadku. Do standardowej mieszaniny na bazie etanolu, z której wytwarza się kuliste mikrocząsteczki polistyrenowe, naukowcy dodali odrobinę dioksanu, rozpuszczalnika organicznego o specyficznej strukturze. Nieoczekiwanie zaowocowało to syntezą polistyrenowych „pączków z dziurką" o mikrometrycznej wielkości.

Podczas analiz okazało się, iż cząsteczki te nie tylko są regularne i zawsze posiadają podobnej wielkości otwór w środku, ale dodatkowo - wprowadzone do organizmu żywego (w tym wypadku szczura) - z dużą selektywnością wyłapywane są przez komórki wątroby.

Taka charakterystyka sposobu rozprzestrzeniania się cząstek w żywym organizmie idealnie nadaje się do wykorzystania ich w celu precyzyjnego dostarczenia silnie toksycznych leków, np. antynowotworowych, do określonych narządów. Takie postępowanie mogłoby znacznie redukować prawdopodobieństwo pojawienia się efektów ubocznych chemioterapii.

Według naukowców, badania na zwierzętach i hodowlach komórkowych są na tyle obiecujące, iż konieczne jest dalsze kontynuowanie prac nad modyfikacją polistyrenowych mikropączków z dziurką.

Źródło: PAPOcena: 5/5
Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl