medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Odkryto nowy rodzaj komórek macierzystych serca

Odkryto nowy rodzaj komórek macierzystych serca
29.07.2008

Komórki macierzyste, z których powstaje serce, charakteryzuje obecność specyficznych czynników regulatorowych. Naukowcy z USA odkryli właśnie nowy typ komórek macierzystych serca, które charakteryzują się ekspresją czynnika transkrypcyjnego o nazwie Wt1. Wyniki ich badań opublikowano w najnowszym numerze pisma „Nature”.

Dotychczas wiadomo było, że serce powstaje z tzw. multipotentnych kardiogennych komórek macierzystych, które mają aktywne geny regulatorowe Nkx2-5 i Isl1. Komórki te są niezróżnicowane i mogą dawać początek wielu różnym typom komórek - wyspecjalizowanym komórkom serca, mięśni gładkich i komórkom nabłonka naczyń krwionośnych (endotelium).

William Pu wraz z kolegami z Children's Hospital Boston odkrył nowy rodzaj komórek macierzystych serca, które znajdują się w tkance z której powstaje serce. Wykazano, że charakteryzuje je ekspresja czynnika Wt1. Podczas rozwoju serca część z tych komórek, które mają aktywne wszystkie trzy czynniki transkrypcyjne (Wt1, Nkx2-5 i Isl1) różnicuje się w komórki mięśnia sercowego.

Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że pochodzenie nowoodkrytych komórek i wcześniej poznanych komórek multipotentnych jest takie samo. Naukowcy mają nadzieję, że ich nowa praca przyczyni się do wykorzystania komórek macierzystych serca w terapii regeneracyjnej uszkodzeń serca.

Źródło: PAP


Ocena: 5/5
Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl