medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Woda z kranu czyści rany tak dobrze jak sól fizjologiczna

Woda z kranu czyści rany tak dobrze jak sól fizjologiczna
28.01.2008
Czysta lub przegotowana woda z kranu jest równie bezpieczna w czyszczeniu otwartych ran, co sól fizjologiczna i nie zwiększa ryzyka ich infekcji - uważają badacze z Australii. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Oczyszczanie ran wywołanych urazami jest powszechną i standardową procedurą medyczną. Nie mniej jednak lekarze ciągle debatują nad metodami najlepiej nadającymi się do tego celu.

Badania wskazują np., że używanie roztworów ze środkami antyseptycznymi może spowalniać proces gojenia ran. Wielu specjalistów zaleca myć rany roztworem soli fizjologicznej, ale inni martwią się z kolei, że może to wymywać z nich związki pobudzające wzrost komórek (tzw. czynniki wzrostu) oraz białe krwinki zwalczające zakażenie. Poza tym sterylny roztwór soli fizjologicznej nie zawsze jest dostępny i może nawet sporo kosztować. Dlatego, w praktyce do przemycia ran często stosowana jest zdatna do picia woda z kranu lub woda przegotowana.

Aby zweryfikować przydatność wody w oczyszczaniu ran Ritin Fernandez z Centre for Applied Nursing Research w Liverpoolu (Australia) przeanalizował dane zebrane w 11 badaniach naukowych, w których porównywano odsetek infekcji oraz tempo gojenia ran przemywanych różnymi metodami lub nieprzemywanymi wcale.

Okazało się, że rany przemywane czystą wodą z kranu rzadziej ulegały zakażeniu, niż te czyszczone przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Nie odnotowano jednak różnicy w tempie gojenia ran i częstości zakażeń między ranami przemywanymi wodą a nieprzemywanymi wcale.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że czyszczenie ran wodą z kranu, zdatną do picia nie zwiększa ryzyka ich zakażeń, a w porównaniu z solą fizjologiczną może nawet je obniżać. Nie ma jednak dowodów na to, że przemywanie ran samo w sobie przyspiesza gojenie i redukuje zakażenia.

Jak podsumowują badacze, używanie czystej lub przegotowanej wody z kranu do czyszczenia ran może być zatem tańszą alternatywną dla soli fizjologicznej. Jednak decyzja o jej zastosowaniu powinna uwzględniać jakość wody, rodzaj ran i ogólny stan pacjenta, podkreślają.

Źródło: PAP/zdrowie.onet.pl


Ocena: 3.9/5
Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl