medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Kobiecy wytrysk

Kobiecy wytrysk
17.10.2007
Mam 38 lat i nie mam problemów z osiągnięciem orgazmu. Jednak od pewnego czasu podczas niektórych orgazmów pojawia się "wytrysk". Nie jest to na pewno mocz i czytałam, że coś takiego zdarza się u kobiet, jednak nie wiem jaki jest mechanizm powstawania takiego wytrysku? asia1969

O tym, że podczas podniecenia seksualnego u kobiet dochodzi do wytrysku wydzieliny opisywane było już od ponad 2000 lat.

Na początku XXI wieku nadal istnieją kontrowersje wokół kwestii kobiecej ejakulacji. Z jednej strony istnieją publikacje naukowe potwierdzające istnienie tego zjawiska, z drugiej wielu naukowców, zaprzecza istnieniu fenomenu kobiecej ejakulacji. Ponieważ zaliczam się do grupy seksuologów potwierdzających istnienie kobiecego wytrysku skupię się na argumentach "za".

Kobieca ejakulacja polega na wydzielaniu się pod ciśnieniem płynu o konsystencji wody z cewki moczowej. Produkowany jest on w gruczołach, które otaczają cewkę moczową i są anatomicznymi odpowiednikami męskiego gruczołu prostaty. Badania laboratoryjne wydzieliny wykazały, iż nie jest to mocz, płyn ten ma ten sam skład chemiczny, co płyn produkowany przez prostatę. Pomimo, że mocz i kobiecy ejakulat wydostają się przez cewkę moczową, mocz powstaje w pęcherzu, zaś ejakulat w gruczołach ujścia cewki.

Według statystyk zjawisko kobiecego wytrysku dotyczy 10% populacji kobiet, inne badania wskazują na 40% - 68%. Różne są również dane podające ilość wydzielanego płynu: od kilki mililitrów do kilkudziesięciu. O niektórych kobietach mówi się wręcz jako: kobietach - fontannach.

To, że u nie wszystkich kobiet dochodzi do widocznej ejakulacji, tłumaczone jest różnicą w sile skurczu mięśni miednicy. Podczas podniecenia i orgazmu te, które są silnie rozwinięte mocniej się kurczą, a to właśnie siła mięśni uciska gruczoły okołocewkowe, które w następstwie wydzielają płyn. Badania wykazały, iż skurcze mięśnia guziczno-łonowego u kobiet osiągających wytrysk, są dwukrotnie silniejsze niż u kobiet, które nie wydzielają ejakulatu. Badania te wykazały również silniejsze, świadome skurcze cewki moczowej.

Najnowsze doniesienia udowadniają, iż wszystkie kobiety doznają ejakulacji, aczkolwiek u większości kobiet wydzielina nie wydobywa się na zewnątrz lub tylko częściowo, zaś większość przedostaje się do pęcherza moczowego. Innymi słowy dochodzi u nich do wytrysku wstecznego.

Za jeden z warunków wystąpienia kobiecej ejakulacji specjaliści uważają rytmiczną stymulację o niskim ciśnieniu – zapewnia ją jednostajny ucisk bądź tarcie przedniej ściany pochwy. Badania przeprowadzone za pomocą rezonansu magnetycznego wykazały, że pozycja klasyczna może zapewnić dłuższą stymulację, a nie jak do tej pory przekonywano jej brak.

Dr Andrzej Depko
Źródło: zdrowie.onet.pl


Ocena: 4.7/5
Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl