medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Taniec z sexem w parze

Taniec z sexem w parze
28.05.2007
Taniec, nie tylko zresztą u ludzi, odgrywa istotną rolę w doborze płciowym. Wiele gatunków zwierząt wybiera tę formę, aby zaprezentować się partnerkom lub partnerom. Interesujące jest jednak, jakie kryteria są istotne w naszej podświadomej ocenie tańczącego partnera lub partnerki?

Ten problem podjęli antropolodzy z Uniwersytetu Stanowego New Jersey przy wsparciu informatyków z Uniwersytetu Waszyngtońskiego a wyniki opublikowali w prestiżowym Nature. Pierwszą trudność stanowiło wyłączenie różnych cech, które osoba tańcząca może „sprzedawać” obserwującym oprócz samej techniki i układu ruchów: ubranie, figurę czy fryzurę. Dlatego zaprosili do współpracy blisko 200 nastoletnich tancerzy obu płci, którzy zaprezentowali swoje umiejętności taneczne samodzielnie w sposób, który praktycznie uniemożliwiał wyeksponowanie innych niż sam taniec walorów. Dokonano pracochłonnej obróbki filmów wideo nastoletnich tancerzy do neutralnych zapisów samych ruchów postaci, tak, aby trudno było na podstawie oglądanych klipów rozróżnić nawet płeć tancerzy.

Następnie takie animowane sekwencje pokazano rówieśnikom tancerzy, prosząc ich o ocenę samego tańca i ich atrakcyjności. Dokonano jednocześnie, w oparciu o animowane modele każdego z uczestników badania selekcji tancerzy na tych, którzy poruszali się najbardziej symetrycznie i niesymetrycznie.

Okazało się, że to właśnie „symetryczni” mają większą szansę na pozytywną ocenę a tym samym na znalezienie partnera. Zgodnie z oczekiwaniami to kobiety zwracały baczniejszą uwagę na symetrię niż mężczyźni i ich rola w selekcji partnera wydaje się być większa.

Ciekawą kwestią jest cel dokonywanej w ten sposób selekcji. Jednym z nich jest z pewnością wyeliminowanie z rozrodu osobników, wykazujących zbyt dużą asymetrię. Taka sytuacja może być bowiem związana z innymi wadami genetycznymi. Po drugie taniec daje prawdopodobnie okazję do prezentacji większej liczby ocenianych przez przeciwną płeć kryteriów, które jednak wciąż czekają na zbadanie.

Źródło: http://www.zdrowie.med.pl


Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl