medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Przypadek legionellozy w laboratorium w Pirbright w Wielkiej Brytanii

Przypadek legionellozy w laboratorium w Pirbright w Wielkiej Brytanii
12.08.2007
Władze sanitarne Wielkiej Brytanii rozpoczęły w czwartek dochodzenie w sprawie możliwego przypadku choroby legionistów w rządowym Instytucie Zdrowia Zwierzęcego (IAH) w Pirbright. Laboratorium IAH sąsiaduje z laboratorium, z którego mógł wydostać się niedawno wirus pryszczycy.

Przedstawiciele brytyjskiego resortu środowiska, aprowizacji i wsi (DEFRA) w sobotę ustalili, że wirus pryszczycy wykryty u zwierząt na fermie w pobliżu Guildford (w hrabstwie Surrey w południowo- wschodniej Anglii) bardzo przypomina odmianę stosowaną do produkcji szczepionek w pobliskim laboratorium w Pirbright.

W centrum podejrzeń w związku z pryszczycą znalazło się laboratorium firmy Merial Animal Health Ltd firm farmaceutycznych Merck & Co. Inc. (USA) i Sanofi-Aventis SA (Francja).

Zamknięto także sąsiadujący z tą placówką IAH, laboratorium finansowane przez rząd brytyjski.

We wtorek inspektorzy zastrzegali, że potrzebne są dalsze badania. Podkreślili jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż szczep wirusa wykryty u chorych zwierząt pochodzi z jednego z tych dwóch laboratoriów.

Agencja Ochrony Zdrowia (HPA) rozpoczęła "dochodzenie" w sprawie pojawienia się przypadku choroby legionistów u pracownika IAH z Pirbrigth.

Choroba legionistów jest na świecie przyczyną tysięcy zgonów rocznie. Odkryto ją - stąd nazwa - po zjeździe kombatantów Legionu Amerykańskiego, odbywającego się w lipcu 1976 roku w Filadelfii, w USA. Zmarło na nią wówczas 29 osób. Objawy są podobne do grypy - katar, bóle głowy i gorączka.

Chorobę wywołują bakterie, które drogą kropelkową dostają się do płuc. Jeśli zainfekowana osoba nie jest dość odporna, może wywiązać się groźne dla życia zapalenie płuc. Śmiertelność sięga nawet 30 procent. Bakterie te lubią miejsca ciemne i mokre; idealnym dla nich siedliskiem są najczęściej nieczyszczone systemy klimatyzacyjne, prysznice, inhalatory. KLM

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Oceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl