medycyna - lekarze - studenci medycyny - zdrowie - uroda - antykoncepcja

Lekarze alarmują: rośnie liczba zagrożonych ciąż

Lekarze alarmują: rośnie liczba zagrożonych ciąż
09.08.2007
Nawet co czwarte-piąte dziecko w Polsce zaraz po urodzeniu wymaga pomocy lekarskiej. Rośnie też liczba zagrożonych ciąż.

Lekarze zajmujący się kobietami "przy nadziei" i noworodkami ostrzegają: przybywa kobiet, u których ciąża przebiega nieprawidłowo i które wymagają stałej opieki lekarskiej; coraz więcej jest też noworodków, które pozostają w szpitalu - wcześniaków i dzieci z wadami rozwojowymi.

- Nie widzielibyśmy w tym nic nienormalnego, gdyby (jak w Europie) liczba takich przypadków zwiększała się z powodu dokładniejszego wykrywania wad u dzieci, mówi prof. Krzysztof Sodowski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Rudzie Śląskiej. Postęp światowej medycyny jest tak szybki, że lekarze są w stanie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie dziecka jeszcze w czasie ciąży. Jednak nie w Polsce. U nas wykrywa się zaledwie 15 proc. wad podczas życia płodowego. - Najwięcej dzieci z wadami rodzi się w dużych miastach, a ich matkami są zazwyczaj kobiety o podstawowym wykształceniu, mówi prof. Anna-Latos Bieleńska. Bez bezpłatnej pomocy ginekologa i położnika nie zrobią nic, by urodzić zdrowe dziecko. Tymczasem państwo nie pomaga - zamknięto system bezpłatnych szkół rodzenia. Powód - brak środków.

Co na to Ministerstwo Zdrowia? Odsyła do krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jednak prof. Stanisław Radowicki problemu nie dostrzega, twierdzi "Metro". - W kraju systematycznie zwiększa się liczba porodów, dlatego naturalnym jest, że zwiększa się ilość komplikacji podczas ciąży czy przy porodzie, bagatelizuje. A jeśli chodzi o opiekę nad kobietami w ciąży, to mają one zapewnione wszystkie potrzebne świadczenia. Nie wiem, gdzie problem, dodaje krajowy konsultant.

Źródło: MetroOceń:
5
4
3
2
1

inne

Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne Medycyna - katalog lekarzy - studenci medycyny - zdrowie - uroda - leki - porady medyczne
Copyright © 2007-2012 med-news.pl